Czy dzieci i młodzież mogą kupować słodycze?

Sprawa z kupowaniem słodyczy przez dzieci i młodzież jest bardzo skomplikowana. System edukacyjny zauważył, że młode pokolenia nadużywają słodyczy, co po powoduje w ich szeregach otyłość oraz próchnicę. Wprowadzony został zakaz sprzedaży słodyczy w sklepikach szkolnych, ale przez to jedynie "dostali po kieszeniach" drobni przedsiębiorcy. Uczniowie wpadli na pomysł jak w prosty sposób ominąć ten zakaz – zaczęli zaopatrywać się w słodycze poza terenem szkoły, stając się klientami pobliskich sklepów i marketów. Dodatkowo liczne promocje cenowe pozwalają na kupowanie jeszcze większej ilości słodyczy.

Systemowi edukacyjnemu daje się we znaki również wycofanie gabinetów stomatologicznych ze szkół – nie każdy tam musiał poddawać się leczeniu. Jednak każdy uczeń przechodził przez rutynowe badania kontrolne, mające na celu sprawdzenie stanu uzębienia uczniów i podjęcia odpowiednich środków zaradczych w tym temacie. Paciorkowiec Streptococcus mutans lubi dzieci i młodzież za to, że dostarczają mu pożywkę i wytwarzają rajskie warunki dla jego dalszej pracy, która polega na wytwarzaniu płytki nazębnej. Ta z kolei zostawiona na wolności zajmuje się rozwojem próchnicy. Do czynników sprzyjających powstawaniu próchnicy należy także nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Z badań wynika, że co dziesiąty Polak w ogóle nie myje zębów, a inni robią to tak jak im się podoba, niezgodnie z zasadami co do częstotliwości i technik mycia. Z półek sklepowych znikają najtańsze pasty do zębów, a te nie wykazują takiego działania jak specjalistyczne. Te z kolei droższe, jednak mają silne działanie zapobiegające powstawaniu płytki nazębnej lub regenerujące podrażnione dziąsła. Nić stomatologiczna w uszach Polaków czasem miewa wydźwięk w stylu Science Fiction – owszem bywa kupowana, ale latami leży nienaruszona w łazienkowej szufladzie. Oszczędza się też na zakupie płynów do płukania ust lub dla wygodny zastępuje się pastę do zębów tymi płynami. Stomatolog z Wrocławia (dentysta-stomatolog.com/wroclaw,1.html) podkreśla. że jest to ogromną nieprawidłowością, gdyż płyny mają uzupełniać mycie zębów za pomocą pasty, a nie eliminować ją z gry.

Rola wizyt kontrolnych Dentysta Wrocław jest dowodem na to, że nie ma co się bać wizyty w gabinecie stomatologicznym. Leczenie tutaj przebiega bezboleśnie i bezstresowo. Stomatolog Wrocław odnosi liczne sukcesy w walce z próchnicą, a potwierdza to ogromna liczba zadowolonych z leczenia pacjentów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *